Topení dřevem a dřevními palivy se může v některých situacích zdát jako namáhavé a zdlouhavé. Pokud si ale vyberete to správné zařízení, můžete mít celou zimu doma příjemné teplíčko téměř bez práce. Pokud nevěříte, vysvětlíme vám rozdíl mezi topením dřevem a dřevními palivy, kotlem a kamny.
Topení dřevem a dřevními palivy
Ačkoliv nám nastává doba dovolených, povalování na slunci a trávení zasloužených dnů odpočinkem, přeci jen bychom neměli ten odpočinek pojmout doslovně – zejména co se týče starostí s nadcházející topnou sezónou. Ten, kdo není napojen na centrální topný systém (např. panelové domy) a nechce investovat do nákladnějšího topení plynem nebo dokonce elektřinou, zvolí pravděpodobně starý dobrý způsob topení dřevem. Topení dřevem, případně pak pohodlněji dřevními topivy, ale zdaleka není o tom, že přijdeme domů a otočíme ventilem nebo zmáčkneme tlačítko a ejhle, máme plamen a teplo.
Dřevo si budeme muset připravit, případně si je nechat připravit od někoho jiného, což také pěkně zaplatíme. Výhodou topného dřeva je jeho dostatek a prozatím nehrozí vyčerpání zdrojů. Díky kůrovcové kalamitě je dřeva na topení takové množství, že nemusíme vůbec šetřit a v zimě se tak pěkně ohřejeme.
Prvním krokem tedy bude to, že dřevo nějakým způsobem „přestěhujeme“ z lesa do našeho dřevníku. Pokud budeme dřevo připravovat sami, čeká nás poměrně náročné období, kdy bude potřeba vybrané stromy pokácet, rozřezat na polena a polínka, ta rozštípat a uskladnit. Můžeme samozřejmě část této dřiny přenechat odborníkům a nakoupit topné dřevo na pile, kde nám je prodají tzv. naležato. Na nás pak zůstane již jen z polen vytvořit naštípané kusy, vhodné na přiložení do kamen.
Dokonce i tuto práci za nás může udělat někdo jiný. Zdravotní nebo časové důvody pro nás ale budou znamenat jistou finanční zátěž, tím však vyřešíme dřevo na topení nejlépe na celou sezónu. Můžeme ale také pozdvihnout topení dřevem o level výše. Máme na mysli topení dřevními palivy – briketami nebo peletami. O obojím typu topiva víme, že se jedná o výrobky z odpadního materiálu, nejčastěji z pilin.
Dřevní pelety na topení jsou výlisky, ale především moderní ekologické palivo z jemné dřevní hmoty, tzv. biomasy válcovitého tvaru o průměru 6–25 mm. Vynikají celou řadou příznivých vlastností. Mohou dosahovat různé barvy a mohou mít různé vlastnosti v závislosti na použitém druhu vstupního materiálu, jeho kvalitě a také na dodržení správného technologického procesu.
Kotel nebo kamna?
Přitom ale musíme mít vyřešen základní problém – kotel nebo kamna. Možná se vám bude zdát, že to je jeden a týž pojem, ale není to tak úplně pravda.
- Kotel je zdrojem ústředního vytápění.
- Kamna jsou zařízení, které může být také napojeno na ústřední vytápění, ale jsou určena i k přímému vytápění místnosti, v níž jsou umístěna.
Kamna fungují nejčastěji na dřevo, resp. přikládáme do nich nasekané špalky či drobnější dřevěný materiál. U kotlů už ale máme celou řadu topiv, včetně spalování biomasy. Kotle také mohou fungovat automaticky, což znamená, že jsou schopny pracovat i bez našeho přičinění.
Automatické kotle na pelety umožňují dosáhnout při vytápění stejného komfortu, na jaký jsme zvyklí při vytápění plynem nebo elektřinou. Moderní kotle se pak dokonce řídí dálkově pomocí termostatu umístěného v interiéru, své požadavky si mohou majitelé zadávat také dálkově přes mobil.
Kromě zcela automatických typů kotlů na dřevní paliva, které jsou samozřejmě i znatelně dražší, jsou tu zplynovací kotle, které počítají s ručním přikládáním paliva. Jde o způsob hoření dřeva nebo briket, které se nejdřív mění na plyn. Plynné palivo hoří přirozeně mnohem jednodušeji a rychleji než tuhé, což zvyšuje celkovou účinnost kotle a snižuje množství popela.
Majitelé objektů se také mohou rozhodnout pro kombinované nebo kaskádové kotle, což je způsob zapojení několika typů kotlů za sebou.
Pelety nebo brikety?
Pelety mají všechny výhody vytápění dřevem, ale díky lisování mají ještě lepší energetické vlastnosti. Jsou to malé válcovité tyčinky lisované z odpadní suroviny, která vzniká na pilách při zpracování dřeva. Jde tedy o odpadní materiál, který díky modernímu způsobu zpracování nalezne smysluplný užitek.
Vyzkoušejte komfortní a snadné topení v kotlech, kde se spalují pelety. Pelety se uplatní jak v rodinných domcích a chatách, tak i v penzionech, restauracích a podobně. Automatické přikládání vám ušetří práci. Pelety také nepotřebují žádné speciální zacházení při manipulaci, moderní dopravci vám je dovezou až k domu. Umožňují snadné a ekonomické skladování.
Brikety jsou slisované dřevní zbytky ve tvaru válců či kvádrů, bývají dlouhé až 30 cm. Mají podobné vlastnosti jako pelety, ale jsou univerzálnější. Můžete s nimi topit ve všech typech kotlů na dřevo, na uhlí nebo v krbových kamnech.
Rozhodnutí je tedy čistě na vás. Kotle na tuhá paliva, v nichž je možné spalovat brikety nebo pelety, si sice více zaplatíte, ale ušetříte spoustu času při přípravě vhodného topiva do nich, protože pelety i brikety je možné si objednat doslova až přímo pod nos.
A na co rozhodně nezapomenout?
Na každoroční revizi nejen kotle či kamen, ale i komínu. Zarezervujte si včasnou návštěvu servisního technika i kominíka, abyste předešli nenadálé nepříjemnosti třeba v podobě hořících sazí v komíně.Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; Česká peleta z.s.p.o., drevoastavby.cz
Odkaz: Český kutil