1 kWh tepla za 1,3 Kč. „Lidové vytápění“ je stále levnější než tepelné čerpadlo

Tradiční způsoby vytápění nebo moderní technologie? Někteří mají ve volbě jasno, jiní si lámou hlavu nad tím, jaký topný zdroj zvolit, aby neprotopili celé jmění. V poslední době řada lidí ustupuje od tradičních způsobů a sází na moderní systémy. To se však může ukázat jako drahá chyba. Klasický způsob vytápění prověřený staletími totiž vychází mnohem levněji.

Topení v krbových kamnech

Vytápět domácnost dřevem je klasický a stále populární způsob. Ačkoliv trendem poslední doby je vymýšlet alternativní možnosti topení, dřevo má stále mnoho příznivců, kteří na něj nedají dopustit. Jedná se o jakýsi „lidový způsob“ vytápění, který má řada lidí spojený především s vesnicí. Hodí se však také do novostaveb a nízkoenergetických domů.

Jak si však vytápění dřevem stojí po finanční stránce? V následujícím příkladu se podíváme, jestli se topení dřevem v krbových kamnech pořád ještě vyplatí.

Prostorový metr sypaný (PRMs) smrkového měkkého dřeva má cca 440 kg. 1 kg dřeva o vlhkosti 20 % vyrobí asi 3,4 kWh.

440 (kg) x 3,4 (kWh) = 1 496 (kWh)

Pokud vynásobíme 440 kg teplem, které vyrobí jeden kg dřeva, zjistíme, že jeden prostorový metr sypaný smrkového dřeva dokáže vyrobit 1 496 kWh.

Jeden PRMs smrkového dřeva stojí aktuálně v průměru 2 000 Kč.

2 000 (Kč) ÷ 1 496 (kWh) = 1,3 (Kč)

Vynásobíme-li cenu PRMs smrkového dřeva množstvím tepla, které toto dřevo vyrobí, zjistíme, že vyrobit 1 kWh pomocí dřeva stojí 1,3 Kč.

Topení v krbové vložce s teplovodním výměníkem

Domácnost je také možné vytápět pomocí krbové vložky s teplovodním výměníkem. Ta se hodí i do nízkoenergetických domů, jelikož disponuje systémem proudění vzduchu mezi skly, díky čemuž je snížen nominální výkon tepla proudícího do místnosti. Tím je zajištěno minimální sálání tepla přes sklo do interiéru domu a maximalizován výkon výměníku. Ohniště je vyloženo akumulačním materiálem. Díky akumulačním vlastnostem krbové vložky tak stačí topit pouze každý druhý den topné sezóny.

Pokud budete v krbové vložce topit měkkým smrkovým dřevem, výpočet bude stejný jako u krbových kamen. 1 kWh tepla vás vyjde zhruba na 1,3 Kč. Na kolik vás vyjde topení jinými typy dřeva, se můžete podívat v naší kalkulačce.

Přejít na výpočet →

Topení pomocí tepelného čerpadla

Pokud bychom topili tepelným čerpadlem, bude zapotřebí elektřina. Její aktuální cena se pohybuje okolo 6 Kč/kWh. Jaké bude mít tepelné čerpadlo náklady na vytápění, bude záležet na jeho topném faktoru. Topný faktor je poměr mezi energií dodanou do tepelného čerpadla a energií, kterou tepelné čerpadlo vyrobí.

6 (Kč/kWh) ÷ 3 (topný faktor) = 2 (Kč)

Pokud bychom počítali s topným faktorem 3, dokáže tepelné čerpadlo vyrobit 1 kWh tepla za 2 Kč.

Musíme však počítat s tím, že s klesající teplotou klesá i topný faktor tepelného čerpadla. Ten se v minusových teplotách pohybuje spíše kolem hodnoty 2. V tom případě by výroba 1 kWh vyšla dokonce na 3 Kč. Ať už je topný faktor tepelného čerpadla 3 nebo 2, stále je tento způsob vytápění dražší než topení dřevem.

Roční náklady na vytápění u konkrétního bungalovu

Pokud se vám nezdá rozdíl 0,7 Kč za 1 kWh dostatečný, podívejte se na následující příklad.

Bungalov má roční spotřebu energie na vytápění 3,8 MWh.

3 800 (kWh) x 1,3 (Kč) = 4 940 (Kč)

Pokud bychom tento bungalov vytápěli pomocí krbových kamen či vložky a dřeva, protopili bychom za rok 4 940 Kč.

3 800 (kWh) x 2 (Kč) = 7 600 (Kč)

V případě tepelného čerpadla s topným faktorem 3 by vytápění bungalovu vyšlo za rok na 7 600 Kč. To je o 2 660 korun více než vytápění dřevem. Kdybychom počítali s topným faktorem 2, který je v zimě u tepelného čerpadla reálný, stálo by vytápění bungalovu pomocí tepelného čerpadla dokonce 11 400 Kč.

Srovnání pořizovacích nákladů

Pokud chceme srovnávat finanční stránku krbových kamen či vložky a tepelného čerpadla, musíme se podívat nejen na provozní, ale také na pořizovací náklady těchto technologií. Tepelné čerpadlo na klíč pro bungalov s užitnou plochou 100 m2 vyjde cca na 470 tisíc korun. K tomu je zapotřebí přičíst ještě další náklady, například na technickou místnost, kterou tepelné čerpadlo vyžaduje. Pořizovací náklady tepelného čerpadla se tak pohybují v řádech statisíců. Naproti tomu průměrné ceny krbových kamen a vložek jsou v desetitisících.

  • Na aktuální ceny tepelných čerpadel se můžete podívat zde.
  • Ceny krbových kamen si můžete prohlédnout zde.
  • Ceny krbových vložek si můžete prohlédnout zde.

Topit dřevem se stále vyplatí

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že topení dřevem má jednu nespornou výhodu. Ať je venkovní teplota -5 °C nebo -50 °C, dřevo vyrobí pořád stejné množství tepla za stejné náklady. Naopak tepelné čerpadlo je s klesající teplotou méně efektivní a tím také dražší. Topit dřevem v krbových kamnech a vložkách se tak stále vyplatí.

Zdroj: drevostavitel.cz